Miks individuaalõmblus kohati nii kallis on?

Written by Super User. Posted in Blogi

Kas olete mõelndus sellest, kas on see lihtsalt ülbe kapriis või saab seda hinda ka pragmaatiliselt põhjendada? Eelkõige tasub arvestada, et individuaalõmbluse puhul tuleb arvestada eraldi materjali ja töökulu, mis kokku lüües võib tulla päris kopsakas summa. Samas valides kangast iseseisvalt, saab peale valikuvabaduse nautida ka kvaliteetsemat ja erilisemat kangast, mida kogu maailmas võib olla ainult loetud meetrid. Nii võib kangameeter vabalt maksta 50 eur või isegi 100m ühe meetri eest.  Kui kleidile üldjuhul kulub kaks meetrit kangast, kõrge materjalikulu on kerge tekkima.

Materjalile lisandub tööjõud. Mida keerukam, originaalsem on lõige, mida rohkem leidub erilisi detaile, mida hoolikamalt asju õmmeldakse ja töötunde ühe asja kallal veedetakse, seda kallimaks läheb valmistamine. Nii on tüüpiline, et ühte „lihtsat“ kleiti õmmeldakse kaks-kolm nädalat, kahe-kolme prooviga. Kuna tööjõud õmbleb meil Eestis ja mitte kuskil kaugel Aasias, peab arvestama kõrgema hinnatariifiga. Nii küünibki ühe kleidi valmistamine üle 100 euro, ning omahind kujuneb üle 150 euro.

Moeloojatel on protsess veelgi keerukam – loomeprotsess võtab aega ning vahest läheb uue tegumoe väljatöötamisele kuid kui mitte aastaid. Katmaks need loovkulud, peab moemaja arvestama tootmise hinnaga ning müümata esemete kahjuga. Sinna juurde lisandub poepinna rent, müüjate palgad, käibemaks ja nii tekibki üüratu summaga ese hind. Nii võivad ka meie kodumaised disainerid kergelt põhjendada oma kalleid esemete hindu.

Samas individuaalõmblus on omamoodi kunst ja looming. Tunnetad vastutust iga õmbluse eest ja näed kuidas sinu unistuste kleit sinu silmi all valmib. Valik on igaühe oma teha, aga tõelise kvaliteedi otsingul leiad end üsna tihti õmblustoa ukse alt.

 

Seega, peatse kohtumiseni! J

Prindi