Intervjuu ajakirjas "Naised"
Mai lõpp üllatas meid ühe intervjuu palvega ajakirjalt "Naised", mille teemaks oli lõpukleidi õmblemine. Täname loo toimetajat Airit ja loodame, et suutsime ka teile kleidi õmblemise protsessi natuke arusaadavamaks teha. Kui te pole veel jõudnud selle looga tutvuda ajakirjas, siis allpool leitate intervjuu täismahus.
Koolilõpp on üks neist sündmustest, mis jäävad alatiseks meelde. Sama oluline kui lõpetamine ise on ka riietus. Kes ei taha poekostüümi valida, võib lasta endale kleidi õmmelda. Kas selleks on praegu juba lootusetult hilja ja millega peaks üldse õmbleja poole pöördumisel arvestama?
ArEsken õmblustoa juhataja Ave Käige sõnul hakkavad kärmemad lõpetajad päringuid lõpukleidi õmblemiseks kodulehe kaudu saatma juba veebruaris, märtsis. “Siis broneerime aja mai või juunikuusse. Liiga vara ei saa kleiti valmis teha, sest siis läheb see enne pidu “hapuks“ ja kaob uue kleidi kandmise värskus,“ toob ta põhjenduseks ja lisab, et talvel ei taju ka täpselt suve meeleolusid.
Kindlad soovid
Käige sõnul on lõpukleit sageli noore neiu esimene nn. "päriskleit“ ning kõik tahavad olla lõpetamisel kõige kaunimad. Õmbleja juurde minnakse Käige sõnul enamasti fotoga, mille järgi soovitakse saada just samasugust kleiti. “Kõige keerulisema tegumoega kleidid on alati põhikooli lõpetajatel. Üheksanda klassi lõpetaja teab täpselt, et just see kleit, mis on pildimodelli seljas peab samamoodi istuma ka tema seljas. Keskkool on juba palju tagasihoidlikum ja konservatiivsem. Kaheteistkümnenda klassi lõpetaja soovib rohkem välja tuua oma isikupära ning on õmblejapoolsete soovitustele avatum. Iga kleit kaunistab ju kandjat ning riietuse läbi saab välja tuua nii figuuri kui ka loomuomadused ja meeleolu,“ ütleb Käige ja lisab, et sellises koostöös kliendi ja õmbleja vahel sünnivad kõige ilusamad kleidid. Ka Atelj.ee õmblusteenuste pearätsep-disaineri Svetlana Levtšenko sõnul sünnib kleidisoovija peas tema unistuste kleit ning selle teadmisega jõuab ta rätsepa juurde. “Viimasel ajal on tihti tulnud kliente, kes tulevad juba konkreetse kleidi sooviga või pildiga. See tõhustab ka meie tööd, kuna teame täpselt, mis kanga, lõikega ja materjalidega on tegu ja seda parem tulemus ootab ka klienti.“ Kuid lisab ka, et see ei pea ilmtingimata nii olema. Võib ka kohapeal tulla arutama ja koos õmblejaga uue kleidi kavand välja nuputada.
Värv ja kangas
Järgmiseks on oluline mõelda välja kleidi värv ja leida sobiv kangas. Seda saab juba valida kas ise või koos õmblejaga. Teine variant on Levtšenko sõnul kindlam ja sobib just nooremale tütarlapsele, kel pole veel kleidi õmblemisega kogemusi olnud. “Rätsep oskab alati soovitada, kuidas mingi kangas hakkab valmis kujul välja nägema või kuidas erinevaid kangaid kokku sobitada.“ Samuti saab õmblejalt soovitusi aluskanga, materjali kulu ja ka selle kohta, kui palju konkreetne kangas kortsub, võib jätta ebameeldivaid higirante või kas läheb elektrit täis.
“Kindlasti peaks meeles pidama, et õigesti valitud kangad väärtustavad rõivaid. Samuti kasutades kvaliteetseid materjale, säilitavad valmisesemed oma algse vormi paremini ja nii pikeneb ka kleidi eluiga. Soovitan otsustada naturaalsete kangaste kasuks - näiteks puuvill või siid. Esimene on isegi võib-olla universaalsem kuna ei kortsu ja meie suved ei ole üldjuhul väga palavad,“ lisab Levtšenko.
Kleit valmis 1-5 nädalaga
Kleidi õmblemine on loovprotsess ja kindlasti peaks kleidisoovija arvestama, et kleidi õmblus on käsitöö ning seda ei saa võrrelda masstootmisega. “Iga kleit on unikaalne ja südamega tehtud just sellele konkreetsele inimesele,“ lisab Levtšenko. “Üldjuhul algab ühe kleidi õmblemine sellest, et meile õmblustuppa tullakse kleiti tellima. Kohapeal arutame üksikasjad, valime välja lõiked, võtame vajalikud mõõdud ja lepime kokku esimese proovi. Mida rohkem on rätsepal kogemusi, seda paremini kleidi õmblemine sujub, aga kunagi ei või teada, mis võib valesti minna. Proovi tegemine on aga üks kunstiala omaette. Ainult vilunud silmaga õmbleja võib seletada, miks kleit ei istu, kuigi lõiked on tehtud mõõtude järgi.“ Nii peaksid kleidisoovijad arvestama, et kleidi õmblus võtab üldjuhul aega 1-4 nädalat, sõltuvalt tööde järjekorrast ja tegumoe raskusest. “Kevadeti on tavaliselt hooaja tipphetk ja siis võib kleitide õmblus venida 4-5 nädalani. Oleme kleite ka nädalaga valmis teinud, aga see on pigem erand.“ Nii tasub lõpetajatel arvestada, et viimasel hetkel tegutsema hakates võib ilma kleidita jääda. Lisaks õmblemisele kulunud ajale, peaks kindlasti arvestama, et kiirel eksamiperioodil tuleb leida aega vähemalt kaheks kleidiprooviks. “Kui tegu on keerulisema tegumoega kleidiga võib juhtuda, et tuleb ka rohkem käia. Kindlasti soovitame ka kleidile järele tulles see korraks selga proovida, et olla kindel, et kõik on 100% korras,“ rõhutab Levtšenko proovimise vajadust. Olenevalt tegumoest, kleidi õmblemise raskusest ja sellele kulunud ajast, sõltub ka kleidi lõplik maksumus. “Hinnad on väga erinevad ja kindlasti kujundavad neid õmblustoa asukoht ja rätsepate meisterlikkus. Meie juures algab tavakleidi õmblus 100€ ja voodriga kleidi 130€,“ toob Levtšenko välja.
Toimetaja Airi Kelp
Ajakiri "Naised", lk 52-53
Kui soovid endale lõpukleiti tellida, siis kirjuta meile: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ja broneeri aeg tasuta konsultatsioonile!
Tags: ateljee, individuaalõmblus, individuaal õmblus , õmblusteenused tallinn, individuaalõmblus mustamäe, individuaalõmblus tallinn, lõpukleit õmblus, lõpukleidi individuaalõmblus